It serves to connect two drainage pipes, connects the pipe to the running outlet.
Downpipe Connector Dark Brown 85mm GIZA
0
It serves to connect two drainage pipes, connects the pipe to the running outlet.
| General characteristics | |
| system type | 120/85 mm |
| Material | PVC-U |
| Production technology | Founding |
| Size | |
| Downpipe Connector diameter | 90 mm |
| Length | 97 mm |
| Weight | 0,098 kg |
| Dimensions | 97 x 90 х 90 mm |
| Additional characteristics | |
| Temperature of use | from - 40°С / to + 60°С |
| Installation temperature | from + 5°С |
| Resistance to UV radiation | Resistant |
| Quantity per package | 60 pieces |
| Warranty | 10 years |
| European standard | EN 607:2004 |
| Сertificate of conformity | Certified |

Compare
My Account





