Complete gutter system kit for roofs with a minimum length of 4 meters and a height of 4 meters. Detailed installation instructions and additional accessories can be found by scrolling through the images! The L4 model series is especially suitable for small constructions with a roof area under 100 m². Extensions and screws can be purchased separately. All components are made of rigid PVC (PVC-U) with EPDM rubber seals. High-quality manufacturing and the use of modern additives guarantee a long service life and full resistance to UV radiation and weather conditions. All parts are connected using a snap-in system - no glue required!
| White Kit 120mm L=4m GIZA | 4m |
| White Gutter 120mm L=2m GIZA | 2 |
| White Pipe 85mm L=2m GIZA | 2 |
| White Gutter Connector 120mm GIZA | 1 |
| White Gutter Bracket 120mm GIZA | 8 |
| White Gutter Outlet 120mm GIZA | 1 |
| Left End Cap White 120mm GIZA | 1 |
| Right End Cap White 120mm GIZA | 1 |
| White Pipe Connector 85mm GIZA | 1 |
| Double Socket Elbow 67° White 85mm GIZA | 3 |
| White Pipe Bracket 85mm GIZA | 3 |
White set 120мм L=4m GIZA
0
Complete gutter system kit for roofs with a minimum length of 4 meters and a height of 4 meters. Detailed installation instructions and additional accessories can be found by scrolling through the images! The L4 model series is especially suitable for small constructions with a roof area under 100 m². Extensions and screws can be purchased separately. All components are made of rigid PVC (PVC-U) with EPDM rubber seals. High-quality manufacturing and the use of modern additives guarantee a long service life and full resistance to UV radiation and weather conditions. All parts are connected using a snap-in system - no glue required!
| White Kit 120mm L=4m GIZA | 4m |
| White Gutter 120mm L=2m GIZA | 2 |
| White Pipe 85mm L=2m GIZA | 2 |
| White Gutter Connector 120mm GIZA | 1 |
| White Gutter Bracket 120mm GIZA | 8 |
| White Gutter Outlet 120mm GIZA | 1 |
| Left End Cap White 120mm GIZA | 1 |
| Right End Cap White 120mm GIZA | 1 |
| White Pipe Connector 85mm GIZA | 1 |
| Double Socket Elbow 67° White 85mm GIZA | 3 |
| White Pipe Bracket 85mm GIZA | 3 |
| General characteristics | |
| system type | 120/85 mm |
| Material | PVC-U |
| Size | |
| Diameter | 120 мм |
| Weight | gross 8.2 kg (tolerable deviation ±5%) |
| Dimensions | 2010 х 205 х 205 mm |
| Additional characteristics | |
| Temperature of use | from - 40°С / to + 60°С |
| Installation temperature | from + 5°С |
| Resistance to UV radiation | Resistant |
| Warranty | 10 years |
| European standard | EN 607:2004 |
| Сertificate of conformity | Certified |

Compare
My Account









