Complete gutter system set for roofs with a minimum length of 6 meters and a height of 4 meters. Detailed installation instructions and additional accessories can be found by scrolling through the images. The L6 model series is ideal for small structures with a roof area of less than 100 m². Extensions and screws are available separately. All components are made of rigid PVC (PVC-U) with EPDM rubber seals. High-quality manufacturing and additives ensure long service life and full resistance to UV radiation and weather conditions. All parts connect using a push-fit system — no glue required!
| Dark Brown Set 120mm L=6m GIZA | 6m |
| Dark Brown Gutter 120mm L=2m GIZA | 3 |
| Dark Brown Pipe 85mm L=2m GIZA | 2 |
| Dark Brown Gutter Coupling 120mm GIZA | 2 |
| Dark Brown Gutter Bracket 120mm GIZA | 12 |
| Dark Brown Gutter Outlet 120mm GIZA | 1 |
| Left End Cap Dark Brown 120mm GIZA | 1 |
| Right End Cap Dark Brown 120mm GIZA | 1 |
| Dark Brown Pipe Coupling 85mm GIZA | 1 |
| Double Socket Elbow 67° Dark Brown 85mm GIZA | 3 |
| Dark Brown Pipe Bracket 85mm GIZA | 3 |
Dark brown set 120мм L=6m GIZA
0
Complete gutter system set for roofs with a minimum length of 6 meters and a height of 4 meters. Detailed installation instructions and additional accessories can be found by scrolling through the images. The L6 model series is ideal for small structures with a roof area of less than 100 m². Extensions and screws are available separately. All components are made of rigid PVC (PVC-U) with EPDM rubber seals. High-quality manufacturing and additives ensure long service life and full resistance to UV radiation and weather conditions. All parts connect using a push-fit system — no glue required!
| Dark Brown Set 120mm L=6m GIZA | 6m |
| Dark Brown Gutter 120mm L=2m GIZA | 3 |
| Dark Brown Pipe 85mm L=2m GIZA | 2 |
| Dark Brown Gutter Coupling 120mm GIZA | 2 |
| Dark Brown Gutter Bracket 120mm GIZA | 12 |
| Dark Brown Gutter Outlet 120mm GIZA | 1 |
| Left End Cap Dark Brown 120mm GIZA | 1 |
| Right End Cap Dark Brown 120mm GIZA | 1 |
| Dark Brown Pipe Coupling 85mm GIZA | 1 |
| Double Socket Elbow 67° Dark Brown 85mm GIZA | 3 |
| Dark Brown Pipe Bracket 85mm GIZA | 3 |
| General characteristics | |
| system type | 120/85 mm |
| Material | PVC-U |
| Size | |
| Diameter | 120 мм |
| Weight | gross 9.7 kg (tolerable deviation ±5%) |
| Dimensions | 2010 х 205 х 205 mm |
| Additional characteristics | |
| Temperature of use | from - 40°С / to + 60°С |
| Installation temperature | from + 5°С |
| Resistance to UV radiation | Resistant |
| Warranty | 10 years |
| European standard | EN 607:2004 |
| Сertificate of conformity | Certified |

Compare
My Account









